РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА ТА СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА УЧАСНИКАМ  ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Освітній процес — це не лише про знання, а й про благополуччя кожного учасника та учасниці. 
Збереження ментального здоров’я є надзвичайно важливою складовою гармонійного навчання та розвитку.
Саме до цієї теми присвячено навчально-методичний посібник «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу», що допомагає створити безпечне та підтримуюче середовище в закладах освіти 🌱
Цей посібник стане корисним для педагогів/гинь, психологів/гинь і всіх, хто працює з молоддю, адже пропонує практичні інструменти для підтримки психічного здоров’я. 
Використовуючи його, можна ефективно вирішувати стресові ситуації та сприяти емоційній стабільності учасників освітнього процесу.
Психічне здоров’я — ключ до успішного навчання та взаємодії в освітньому середовищі.
Завантажуйте посібник і дізнавайтеся, як підтримати дітей, молодь, колег та колежанок у непрості моменти життя. 
Завантажити посібник можна тут 📚https://la-strada.org.ua/.../psyhosotsialna-pidtrymka...
Проєкт «Попередження ґендерно зумовленого насильства, торгівлі людьми та порушення прав дитини» за підтримки донорської організації «Хліб для світу».    




Працівники психологічної служби ще раз нагадують:


🔹це нормально – бути не ок, кожна людина може почуватися погано; 

🔹ментальне здоров'я – щодня, не лише у День ментального здоров'я;

🔹немає нічого соромного у тому, щоб попросити підтримки у людей, яким довіряєш, або звернутися до фахівця з ментального здоров'я (психолог, психотерапевт, психіатр); 

🔹важливо приділяти час своєму ментальному здоров'ю.


Дізнавайтесь також більше про всеукраїнську програму ментального здоров'я «Ти як?».

Спеціальна сторінка – bit.ly/3UBiYhj

Facebook – bit.ly/407CJhy

Instagram – bit.ly/3MYXrh1

YouTube – bit.ly/43t3GiO

Twitter – bit.ly/3mAaHh9

Telegram – bit.ly/41sLswa

TikTok – bit.ly/3MOQsXw

Viber – bit.ly/3GHSC7P

https://howareu.com/

Соціальний педагог, Т.Я. Оленюк

ВІТАННЯ ВСІМ, ДОРОГІ УЧНІ!🙂🙂

В межах програми збереження ментального здоров'я, вашій увазі пропоную  7 простих способів,  дотримуючись яких, ви отримаєте повне фізичне та моральне задоволення🥰🥰

⏰️Чіткий та сталий розпорядок дня.

Системна повсякденна активність посилює відчуття психологічної безпеки та захищеності. Навіть такий маленький щоранковий ритуал, як випити гарячий чай, створить вам ефект стабільності, додасть життєвої енергії

🚴‍♀️🏋‍♂️ Фізична активність.

Це не лише заняття спортом.  Прогулянки лісом, полем, садівництво, домашні справи також є фізичною активністю. Вона буквально змінює хімічні процеси у мозку, допомагає відволіктися від клопотів і сконцентруватися на позитиві.

🍇🍉Повноцінне харчування

Перекуси на бігу, тривалі паузи між прийомами їжі  збільшують тривожність і шкодять здоров’ю. А от традиція сніданків, обідів, вечерь покращує і наш фізичний стан, і емоційний. Тож забезпечте собі повноцінне харчування 

Спільні заняття з рідними, друзями

Прогулянка, перегляд фільму чи сімейне приготування обіду – це допоможе відчути підтримку, психологічну єдність.

👨‍👩‍👦Тактильні контакти

Людині для ментального здоров’я потрібно не тільки бачити, усвідомлювати підтримку, а й тактильно відчувати «руку/плече» оточуючих. Тому тут важливі обійми, цілунки, рукостискання. Вони знімають напругу і дарують відчуття безпеки.

🗣🗣Можливість виговоритися

Невисловлені почуття, думки, емоції спричиняють зміни у психіці. Необхідно бути в тому колі сім'ї чи друзів, де можна безпечно висловлюватися, обговорювати все, що турбує, не накопичуючи негатив.

🏡🏡Спрощений побут

Наша оселя має стати тим острівком затишку, де нічого не напружує. Тож нехай наша розумна побутова техніка працює на наше ментальне здоров’я.

Але головна запорука його збереження – зосередитися на приємних для себе речах, оточити себе «своїми людьми» – приємними та щирими. 

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І   ПАМ'ЯТАЙТЕ :" ВАШЕ ЗДОРОВ'Я - У ВАШИХ РУКАХ!"


Підготувала: практичний   психолог ліцею  

Світлана Удудяк❤️❤️

Ми, українці, такі сильні. Вночі обстріли, вдень робота. Потім — стрічка новин та вечеря з родиною. Навіть з’явилася нова приказка: «Тривога в місті — не причина перенесення дедлайнів». І так вже понад 2 роки.
Ми бачимо неймовірну кількість кадрів жорстокості, не спимо ночами, волонтеримо і продовжуємо вимагати від себе тієї ж продуктивності, тієї ж наснаги і настрою, що й раніше.
Часто навіть не усвідомлюємо, під наскільки великою напругою зараз перебуваємо. Ми остаточно відчуємо це, тільки коли війна скінчиться.
Тож просто хочемо нагадати тобі, що зараз час бути лагідними до себе і до інших. Візьми стільки часу, скільки потрібно, щоб прийти до ладу після поганих новин.
Це нормально — поставити справи на паузу та дати собі трохи часу, коли є потреба.  Дозволь собі бути неідеальним

Розірви коло залежності!

Буклет ПАР.docx

209709.pptx


Рекомендації для педагогів, які працюють в 5-6 класах щодо навчання і розвитку дітей з ООП

Сформуйте правильне ставлення до інклюзивного учня. І почніть з себе. 


  • проводити заняття з розвитку всіх видів сприймання, особливо зорового та слухового, на базі яких розвиваються вищі психічні функції. Так збагачуються різноманітні знання про навколишній світ і розуміння зв’язків між предметами та явищами, розвивається мислення й мовлення дітей;

  • під час навчання необхідно розвивати працездатність, уміння зосереджувати увагу та цілеспрямовано працювати: ставити перед собою мету, усвідомлювати способи її досягнення, адекватно оцінювати результати;

  • доцільно розвивати навчальну мотивацію, бажання вчитися, віру дитини у власні можливості;

  • розвивати пізнавальну діяльність. Спеціально вчити розрізняти та називати колір, форму, розмір предметів, їх розташування у просторі, застосовувати ці знання практично; виділяти та пояснювати просторові відношення між предметами, використовувати це у практичній діяльності;

  • формувати вміння орієнтуватися в сторонах предметів, які знаходяться перед дитиною – визначати орієнтири на аркуші паперу, в альбомі; вміти знаходити верх і низ, правий і лівий бік тощо. Розуміння просторових відношень впливає і на мовленнєвий розвиток дитини;

  • формувати вміння працювати за інструкцією, послідовно виконувати завдання. Таку роботу можна проводити під час конструювання, малювання. Разом з дитиною слід аналізувати зразок, визначити послідовність складання конструкції, здійснення окремих дій малювання. Для розвитку дитини із ЗПР корисні заняття ліпленням. Виготовлення навіть простих фігурок з пластиліну чи глини потребує узгоджених рухів і актів сприймання, аналізу зразка за різними ознаками та відтворення цих ознак у виробі. Крім того, робота з пластичним матеріалом розвиває дрібні рухи кисті руки, що позитивно впливає не тільки на вдосконалення рухових функцій, а й на інші функції, зокрема, мовлення.

  • похвала, підтримка, надання допомоги, створення психологічного комфорту дають змогу дитині повною мірою реалізувати свій потенціал;

  • підтримка найменших позитивних проявів у навчанні, спілкуванні, поведінці;

  • створення умов, за яких проблеми психічного розвитку дитини не перешкоджають досягненням у навчанні;

  • виявлення сильних сторін, здібностей дитини і використання їх для компенсації порушень розвитку;

  • допомога у побудові взаємин з однолітками;

  • моделювання ситуацій, у яких дитина здобуває позитивний досвід адекватних емоційних реакцій, дотримання норм поведінки тощо.

  • Т.Я. Оленюк

ВІТАННЯ ВСІМ, ШАНОВНІ КОЛЕГИ !❤️❤️❤️

До вашого відома декілька психологічних рекомендацій щодо  збереження психічного здоров'я  наших вихованців та налагодження  комфортної атмосфери  у класних колективах:

    🤞Не забуваймо ....Ми працюватимемо з дітьми, які перебувають в різних  пригнічених емоційних станах : високий рівень тривожності, великі особисті страхи, різні депресивні стани, панічні атаки, душевний біль, а можливо, і втрата. Пам'ятаймо... Це війна ...  

     🤞Велике прохання до всіх   педагогів:

❤️Будьте якомога спокійними, врівноваженими;

❤️Проявляйте витримку;

❤️Підбирайте слова підтримки ;

❤️Вдавайтесь до емпатії: співчувайте, співпереживайте;

❤️Будьте на позитиві! Для зняття напруги використовуйте почуття гумору; створюйте позитивну моральну атмосферу;

❤️Для проведення уроку підберіть приємну інтонацію, правильну постановку голосу;

❤️ Не перевантажуйте  своїх вихованців великою кількістю інформації  та обсягом домашніх завдань;

❤️При оцінюванні, візьміть до уваги умови в яких навчається дитина. Не забуваємо про адаптаційний період наших п'ятикласників

❤️Дотримуйтесь  педагогічного такту, професійної етики та майстерності.

🤞ПАМ'ЯТАЙМО ЗОЛОТЕ ПРАВИЛО ПСИХОЛОГІІ:

" НЕ МОЖЕШ ДОПОМОГТИ - НЕ НАШКОДЬ!!!"

🤞Наша мета сьогодні- збереження психічного здоров'я  кожної дитини, а також найціннішого скарбу  кожного з нас- ЖИТТЯ!!!

🤞ВІРИМО:

ПЕРЕМОГА  БУДЕ ЗА НАМИ!!!🇺🇦🇺🇦🇺🇦

СЛАВА УКРАЇНІ!!!!🇺🇦🇺🇦🇺🇦


Як стати добрішими: топ-12 порад

Доброта - це спосіб життя, адже саме вона надає багато чому сенс, допомагає нам краще комунікувати з оточуючими і сприяє здоров'ю у всіх сенсах цього слова. Доброту можна перетворити на звичку і залишатися таким завжди.

1. Основна умова доброти - щирість. Коли ви робите добро оточуючим, будьте впевнені, що робите це абсолютно безкорисливо. "Робіть добро просто так, не чекаючи ніякої нагороди, і коли-небудь вам теж відплатять добром", - говорила принцеса Діана.

2. Станьте добрішими до себе, адже саме це дозволить вам проявляти максимальну доброту і по відношенню до навколишнього світу. Найпоширеніша помилка людей - намагатися бути добрими, забуваючи про себе. А так не вийде, адже якщо ви не ласкаві до себе, то не зможете по-справжньому бути добрими до людей.

3. Намагайтеся щодня робити що-небудь добре. Поступово від маленьких добрих вчинків переходьте до великих.

4. Зосереджуйте на доброті, і в результаті спрямованої концентрації ви відчуєте глибинні зміни у вашому житті: станете краще думати про себе, виявите, що і люди стали ставитися до вас по-іншому.

5. Доброту потрібно проявляти до всіх людей, а не тільки до тих, хто переживає неприємності. Розширюйте коло вашої доброти. Допомога хворим і бідним - це "доброта покровителя"; легко бути добрим і до своїх близьких людей. Але потрібно проявляти максимум доброти і до тих, кого ми вважаємо рівними собі, і навіть до тих, хто здається нам значно гірше. Доброта не повинна бути вибірковою.

6. Не хваліться своїми добрими вчинками, проявляйте скромність. Якщо ви робите щось виключно заради схвалення глядачів, то це - не зовсім доброта.

7. Переконайтеся, що ваш добрий вчинок доречний. Адже не даремно існує приказка: "Жоден добрий вчинок не залишається безкарним".


8. Любіть тварин. Будьте не "власником" тварини, а щиро піклуйтеся про них. Любіть природу в цілому - частіше бувайте на прогулянках, не смітіть і прибирайте чуже сміття.

9. Діліться чимось важливим для себе, а не просто віддавайте непотрібні речі. Жертвуйте в благодійні фонди, якщо у вас є така можливість.

10. Щиро цікавтеся людьми. По-справжньому добрій людині важливо, чим живуть і як почувають себе інші люди; запитуйте  "як справи?" не для галочки. Дивіться співрозмовнику в очі.

11. Посмішка - найпростіший прояв доброти з далекосяжними наслідками. Посміхайтеся друзям і знайомим, продавцям і незнайомим людям. Посмішка поліпшить настрій і ваш, і всіх навколо.

12. За допомогою доброти міняйте своє життя. Ось що з цього приводу думає письменник Олдос Хакслі: "Люди часто запитують мене, які ж методи є найефективнішими, щоб змінити життя. Мені трохи незручно говорити, через роки і роки досліджень і експериментів, що найкраща відповідь - просто будьте трохи добрішими" .

Ігри для подолання агресії!

Комплекс вправ для вчителів проти стресу

Рекомендації батькам  щодо підготовки  дітей до школи під час дистанційного навчанння:

1) Відповідально ставитись до підготовки дитини до навчання в школі;

2) Вчасно виходити на зв'язок у  створену вихователем Viber- групу; 

3) Виконувати всі вказівки вихователя;

4) Працювати в хорошому настрої, на позитиві;

5) Заняття проводити у формі гри;

6) Прививати зацікавленість, інтерес дитини до навчання;

7) Не залякувати дитину школою, педагогами;

 8) Не обіцяти за навчання матеріальні цінності (подарунки чи грошові винагороди);

9) При навчанні використовуйте похвалу, слова підтримки;

10) Вчіть дитину бути самостійною; 

11) Не перевантажуйте завданнями;;

12) Насильно не заставляйте;

13) Якомога більше інформації розповідайте про школу;

14) Проводьте з дитиною багато часу;

15) Спілкуйтеся тільки українським літературним мовленням;

 16) Проявляйте до дитини всю свою любов.

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ: СИСТЕМНИЙ ПІДХІД

Способи зупинити булінг

ВІТАННЯ ВСІМ, ДОРОГІ ОДИНАДЦЯТИКЛАСНИКИ❤️❤️

Вашій увазі пропоную презентацію з питань вибору майбутньої професії. Переглядаючи презентацію, ви отримаєте відповіді на основні питання:

🖍 дізнаєтесь, які бувають життєві компоненти самовизначення;

🖍ознайомитесь з етапами самопізнання та формування особистості;

🖍відшукаєте чинники, які  впливають на вибір професії;

🖍пригадаєте життєві цінності;

🖍виробите свій алгоритм вибору професіі;

🖍пройдете через три кити, на яких тримається вибір професіі-це "ХОЧУ", "МОЖУ", " ТРЕБА";

🖍продіагностуєте себе за формулою "7 кроків";

🖍відтворите професії за всіма типами: " Людина- людина", ""Людина- техніка",  Людина - природа", " Людина- художній образ", "Людина- знакова система";

🖍виконаєте практичне завдання: виявлення професійних схильностей за методикою Дж. Голланда

ПРИЄМНОГО ВАМ ПЕРЕГЛЯДУ!

УСПІХУ У МАЙБУТНЬОМУ ВИБОРІ! 

❤❤ПАМ'ЯТАЙТЕ ПРО ОСНОВНЕ - СВОЮ ПРОФЕСІЮ ВИ ПОВИННІ ЛЮБИТИ!

ВДАЛОГО ВАМ ВИБОРУ!

Вибір професії. Презентація.pptx

Готовність дитини до школи.pptx

ПАМ’ЯТКА МЕДІАГРАМОТНОГО ВЧИТЕЛЯ

Рекомендації педагогам щодо навчання і розвитку дітей з особливими освітніми потребами згідно нозологій, розроблені практичним психологом Хімчинського ліцею «Інтелект» Світланою Удудяк

Рекомендації психолога вчителям по взаємодії з тривожними дітьми: